Deployment aplikacji ASP.Net Core w Azure Web Apps

Ostatnie dwa posty wyszły nieco dłuższe niż zakładałem, więc dzisiaj będzie krócej. Stworzymy Azure Web App, na który następnie wrzucimy kod naszej aplikacji ASP.Net Core. Pominę część teoretyczną, ponieważ można ją znaleźć choćby tutaj i przejdę od razu to przykładu:

Azure Web App

Na potrzeby artykułu zakładam, że każdy posiada już konto na Azure oraz co najmniej subskrypcję Microsoft Imagine dla studentów, która pozwala na tworzenie Azure Web App. Aby utworzyć naszą aplikację na naszym pulpicie nawigacyjnym New->Web+Mobile->Web App:

Screen Shot 2017-08-13 at 19.39.03.png
Na nowo otwartym ekranie wybieramy nazwę naszej aplikacji, Resource Group, subskrypcję oraz Service Plan i klikamy przycisk Create. Czekamy chwilę i zostanie ona stworzona. Przechodzimy teraz do panelu naszej aplikacji, znajdującej się w zakładce Resources:

Screen Shot 2017-08-13 at 19.43.37.png
Z menu po lewej stronie wybieramy Deployment Options i w sekcji “Choose source” wybieramy Local Git Repository:

Screen Shot 2017-08-13 at 19.46.12.png
a następnie klikamy ‘Ok’. Jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, konieczne będzie ustawienie Deployment Credentials – czyli loginu i hasła do lokalnego repozytorium git. W tym momencie w sekcji Overview naszej aplikacji zostanie podany link do naszego repozytorium Git:

Screen Shot 2017-08-13 at 19.48.06
Kopiujemy go. Uruchamiamy terminal lub git basha i klonujemy lokalne repozytorium na nasz komputer komendą:

 git clone

Przy klonowaniu będziemy musieli podać login i hasło, które ustawiliśmy wcześniej w Deployment Credentials. Następnie przechodzimy do tego folderu i komendą:

dotnet new mvc

tworzymy naszą aplikację.
Teraz wystarczy, że użyjemy komend:

git add .
git commit -m "Init"
git push

Nasza aplikacja zostanie wystawiona na Azure. Na marginesie dodam tylko, że nie należy używać komendy add . jeśli nie mamy stworzonego pliku .gitignore, przez który pomijamy niechciane w repozytorium pliki. Jednak w tym prostym przykładzie nie zastosujemy się do tego zalecenia ;). Możemy sprawdzić status wystawiania naszej aplikacji w sekcji Deployment options. Jest to też miejsce, w którym możemy przepiąć naszą aplikację na każdy działający build w historii jej działania. Po kilku chwilach budowania (długość zależy od wielkości aplikacji) po wejściu w adres naszej Azure Web App zobaczymy taki oto obrazek:

Screen Shot 2017-08-13 at 20.00.18.png
Takim sposobem stworzyliśmy oraz uruchomiliśmy naszą pierwszą Azure Web App. Zachęcam do samodzielnego poznania możliwości Azure Web Apps, do których na pewno na tym blogu będziemy wracać.

Do przeczytania niedługo 😉

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s